Ubytování u Telče - Penzion Hýkovi - Mrákotín

V těsné blízkosti Telče

Soukromí, klid, přátelské prostředí

Aktivní odpočinek v jakémkoliv ročním období

Co u nás můžete vidět a navštívit?

Telč – historické město zanesené na listě pamětihodností UNESCO


Město na jihu Českomoravské vrchoviny je typické trojúhelníkové náměstí lemované měšťanskými domy  s   renesančními   štíty  a  podloubími.   V  zámeckých  sálech  se  zachovanými  dřevěnými kazetovými  stropy  si  mohou  návštěvníci prohlédnout cenný mobiliář a významné sbírky.  Krásný je  též  Farní kostel sv.  Jakuba, kostel sv.  Ducha  s románskou  věží.  Město se též pyšní Muzeem Vysočiny a Galerií Jana Zrzavého.

Cyklotrasa „5021“

Z Kostelní Myslové, přes Mysletice, Olší, Mrákotín a Lhotku na hrad Roštejn.  Poznávací okruh, věnovaný pamětihodnostem okolí Telče, Vás zavede ke staleté duté lípě v Práskolesích, k hornickému kostelíku sv. Jáchyma v Dobré Vodě, nebo ke zřícenině Štamberk u obce Lhotka.

Mrákotín


V obci a jejím okolí je řada rybníků s možností koupání (Žibřid 23 ha, Pařezitý u Praskoles 17 ha). Horní a Dolní Mrzatec je vzdálen asi 2 km. Opuštěné žulové lomy v okolí Mrákotína jsou lahůdkou pro romantiky, ty zatopené i pro vyznavače koupání či potápění. Nejbližším z nich je zatopený lom „Hora“.

Práskolesy


Malá obec, typická mohutnými, samostatně stojícími dvorci, původně středověkými, a památnými lípami na návsi.

Javořice


Nejvyšší  vrchol  Českomoravské vrchoviny  (837 m.n.m.) s  TV vysílačem vysokým 160 m.  Poblíž vrcholu je Studánka Páně, místo schůzek protestantů v době jejich útlaku. Bod hlavního evropskéhorozvodí.

Zřícenina hradu Štamberk (4 km)


Dříve  Štenberk,  založen  patně  ve 13.  století,  pány ze  Štemberka. Ve  14. století v držení pánů z Hradce,  roku 1423  pobořen husitskými vojsky.  Zajímavé jsou pověsti o templářích, kteří prý hrad vlastnili původně, o jejich pokladech dosud skrytých v útrobách skal a o tajných chodbách do Telče či na hrad Roštejn.

Hrad Roštejn (10 km severně)


Původně gotický strážní hrad. V renesanci byl přestavěn a využíván pány z Hradce jako lovecký hrádek obklopený oborou. V interiérech je instalována expozice porcelánu, keramiky, cínu a dále dokumentace zdejšího  kamenického  řemesla  a umu místních  kameníků. Doporučujeme  vystoupat  po  několika desítkách schodů na starobylou sedmibokou věž s rozhledem po širém okolí.

Velkopařezitý rybník


Rybník s čistou, rašelinou charakteristicky zabarvenou vodou nedaleko Řásné. Písčité dno, travnatá pláž. Na protilehlé straně přírodní rezervace. Ideální ke koupání. Rybník leží uprostřed lesů (700 m.n.m.)

Lom Mrákotín


V mrákotínském lomě byl v roce 1923 byl vylomen monolit, který zdobí 3. nádvoří Pražského hradu.